Mikrodermoabrazija - Rešenje za ožiljke, fleke i proširene pore
Sve što treba da znate o mikrodermoabraziji - kako se radi, koliko traje oporavak, koje probleme rešava i gde je najbolje raditi ovaj tretman.
Mikrodermoabrazija - Rešenje za ožiljke, fleke i proširene pore
Mikrodermoabrazija je jedan od najpopularnijih kozmetičkih tretmana za regeneraciju kože, uklanjanje ožiljaka, fleka i proširenih pora. U ovom članku ćemo detaljno objasniti šta je mikrodermoabrazija, kako se radi, koliko traje oporavak i koje probleme može da reši.
Šta je mikrodermoabrazija?
Mikrodermoabrazija je minimalno invazivna procedura površinskog uklanjanja stratum korneuma (mrtvih ćelija kože) koja efikasno redukuje fine linije, bore oko očiju, fleke na licu i sitne ožiljke od akni. Ovom procedurom se stimuliše obnavljanje kožnih ćelija i stvaranje kolagenih vlakana.
Postoje dve glavne vrste mikrodermoabrazije:
- Kristalna mikrodermoabrazija - koristi se sistem mikrokristala koji se pod pritiskom nanose na kožu
- Dijamantska mikrodermoabrazija - izvodi se dijamantnim glavama za jednokratnu upotrebu
Kako se obavlja tretman?
Tretman podrazumeva površnu abraziju epiderma kože. Traje oko 30 minuta i obično se radi u serijama od 4-10 tretmana u razmaku od 2 do 3 nedelje. Postupak je bezbolan i obavlja se bez lokalne anestezije.
Koje probleme rešava mikrodermoabrazija?
Mikrodermoabrazijom se mogu uspešno rešiti brojni problemi:
- Suncem oštećena koža
- Hiperpigmentacija i staracke pege
- Ožiljci kao posledica akni
- Revizija manjih ožiljaka
- Proširene pore
- Pliće bore
Priprema i oporavak nakon tretmana
Pre tretmana koža mora da bude zdrava i neosetljiva. Pacijentkinja treba da ima čisto lice bez šminke i bez kremi pre samog tretmana.
Nakon tretmana moguće je blago crvenilo lica koje obično traje 1-7 dana, u zavisnosti od tipa kože. Kožu ne smemo izlagati suncu zbog iritacije i stvaranja dodatnih pigmentacija. Preporučuje se upotreba kreme sa zaštitnim faktorom 50+.
Koliko često je preporučljivo raditi mikrodermoabraziju?
Za održavanje rezultata preporučuje se raditi mikrodermoabraziju dva puta godišnje. Optimalno vreme za tretmane je krajem jeseni i krajem zime/početkom proleća.
Gde raditi mikrodermoabraziju?
Većina korisnika savetuje da se mikrodermoabrazija radi isključivo kod stručnog lica - dermatologa ili kvalifikovanog kozmetičara. Neiskusni terapeuti mogu da oštete kožu ili ne postignu željene rezultate.
Cene variraju u zavisnosti od lokacije i vrste tretmana. Dijamantska mikrodermoabrazija je obično skuplja od kristalne.
Iskustva korisnika
Mnoge korisnice koje su probale mikrodermoabraziju ističu sledeće prednosti:
- Koža postaje glatka i mekana
- Pore se sužavaju
- Ožiljci od akni postaju manje vidljivi
- Ten izgleda svežije i zdravije
- Blistavost kože se povećava
Negativna iskustva se uglavnom odnose na preterano crvenilo i perutanje kože nakon tretmana, kao i na neadekvatne rezultate kada je tretman rađen kod neiskusnih terapeuta.
Alternativni tretmani
Za teže slučajeve ožiljaka i dubljih fleka, neki dermatolozi preporučuju kombinaciju mikrodermoabrazije sa hemijskim pilingom ili laserskim tretmanima. Hemijski pilingovi sa voćnim kiselinama i TCA piling su takođe popularni za rešavanje problema kože.
Kućna mikrodermoabrazija - da ili ne?
Mnogi brendovi nude setove za kućnu mikrodermoabraziju, ali iskustva korisnika pokazuju da su efekti takvih tretmana kratkotrajni i neuporedivo slabiji u odnosu na profesionalne tretmane u salonima.
Mikrodermoabrazija je ozbiljan tretman koji zahteva stručno rukovanje aparatima, pa se preporučuje da se izvodi isključivo u profesionalnim uslovima.