Kemijski Piling Lica: Iskustva, Vrste i Saveti

Mangolija Blog 2024-11-26

Sve što treba da znate o kemijskom pilingu lica: iskustva, vrste, postupak, oporavak i rezultati. Pročitajte savete pre nego što odlučite na tretman.

Kemijski Piling Lica: Šta Očekivati i Kakva Su Iskustva?

Kemijski piling lica je popularan kozmetički tretman koji može rešiti različite probleme kože, od akni i ožiljaka do hiperpigmentacija i finih bora. Međutim, mnoge osobe koje prvi put razmišljaju o ovom zahvatu imaju brojna pitanja: da li je bolno, koliko traje oporavak, i kakvi su rezultati?

Šta je kemijski piling?

Kemijski piling je postupak u kojem se na kožu nanosi rastvor kiseline (glikolna, mliječna, trihloracetatna - TCA, ili fenol) kako bi se uklonio površinski sloj kože i stimulisala regeneracija novih, zdravih ćelija. Postupak može biti blag, umeren ili dubok, u zavisnosti od jačine kiseline i dubine prodiranja.

Vrste kemijskih pilinga

  • Blagi pilingovi (AHA/BHA): Koriste se voćne kiseline (glikolna, mliječna) ili salicilna kiselina. Pogodni za svakodnevnu negu ili redovne tretmane u kozmetičkim salonima.
  • Umereni pilingovi (TCA): Trihloracetatna kiselina dublje prodire i koristi se za ozbiljnije probleme kao što su ožiljci od akni ili melazma. Zahtevaju kraći oporavak (5-7 dana).
  • Duboki pilingovi (fenol): Najagresivniji, koriste se za duboke bore ili ožiljke. Oporavak može trajati i do mesec dana.

Kako izgleda postupak?

Procedura obično traje 30-60 minuta:

  1. Koža se temeljito očisti kako bi se uklonile masnoće i nečistoće.
  2. Kiselina se nanosi pomoću četkice ili pamučnog tampona.
  3. Tokom nanosa može se osećati peckanje ili žarenje, a medicinska sestra može koristiti ventilator za smanjenje nelagodnosti.
  4. Nakon određenog vremena (3-10 minuta), kiselina se neutralizuje i koža se umiruje hladnom vodom.
  5. Nanosi se reparativna krema i daju uputstva za negu nakon tretmana.

Šta očekivati tokom oporavka?

Nakon umerenog ili dubokog pilinga, koža može biti crvena, otečena i osetljiva (nalik na opekotinu). U narednih nekoliko dana dolazi do ljuštenja, a potpuni oporavak može trajati od nedelju dana do mesec dana, u zavisnosti od jačine tretmana.

Ključni saveti za negu nakon pilinga:

  • Izbegavajte sunce i koristite faktor zaštite SPF 50+.
  • Koristite blage hidratantne kreme bez parfema.
  • Izbegavajte šminku prvih nekoliko dana.
  • Ne skidajte ljuske forsirano - to može dovesti do ožiljaka.

Da li je kemijski piling bolan?

Osećaj tokom tretmana varira od osobe do osobe. Neki opisuju peckanje i žarenje, dok drugi ne osećaju ništa osim blagog nelagodstva. Kod jačih pilinga, može se primeniti lokalna anestezija.

Koji problemi se rešavaju kemijskim pilingom?

Kemijski piling može pomoći kod:

  • Akni i ožiljaka od akni
  • Hiperpigmentacija i melazme
  • Finih bora i gubitka elastičnosti kože
  • Proširenih pora
  • Neravnine na koži

Da li je kemijski piling za svakog?

Nije preporučljiv za trudnice, osobe sa aktivnim herpesom, povređenom kožom ili određenim kožnim oboljenjima. Uvek je neophodna konsultacija sa dermatologom pre zahvata.

Koliko traju rezultati?

Blagi pilingovi zahtevaju redovno ponavljanje (svakih 4-6 nedelja), dok rezultati TCA pilinga mogu trajati i do dve godine. Fenolski pilingovi imaju najdugotrajnije rezultate, ali i najduži oporavak.

Da li je bolje raditi kod dermatologa ili u kozmetičkom salonu?

Blage pilingove (do 30% glikolne kiseline) mogu raditi kozmetičari, dok jače koncentracije (TCA, fenol) treba raditi isključivo kod dermatologa ili plastičnog hirurga.

Cena kemijskog pilinga

Cene variraju u zavisnosti od vrste pilinga i lokacije:

  • Blagi pilingovi: od 30 do 70 evra po tretmanu
  • TCA piling: 100-300 evra
  • Fenolski piling: preko 500 evra

Zaključak

Kemijski piling može dati izuzetne rezultate u poboljšanju kvaliteta kože, ali zahteva pažljiv izbor stručnjaka i pravilnu negu nakon tretmana. Ako razmišljate o ovom zahvatu, obavezno se konsultujte sa dermatologom kako biste odabrali najpogodniju vrstu pilinga za vaš tip kože i probleme.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.